2010. október 30., szombat

Az emberiség sötét napja

Majdnem megfeledkeztem róla. Sőt, nem csak majdnem.
Már hosszú hetek óta jár a fejemben, de olyan kesze-kusza napjaim voltak, hogy teljesen kiment a fejemből.
Ma este vendégeink voltak és mielőtt elmentek volna, szóbakerült ez a bizonyos esemény. Teljesen összetörtem. Még nem vagyok rá felkészülve. Nem létezik, hogy ilyen hamar itt van. Minden évben rendíthetetlenül.
Ilyenkor mindig hatalmas dilemma előtt állok, de persze mindig ugyanaz lesz a vége...megteszem, amit meg kell tennem.

Átállítom az összes kvarcórámat a teljesen haszontalan sötét időszámításra és nyugovóra térek.

Sokan ezután alszanak egy jót, általában egy órával többet mint én...nekik nincsenek gyerekeik, akik nem értik meg, hogy ilyenkor az egyetlen előny az, hogy egy órával többet alhatnak.
A dilemma ugye az, hogy átállítsak-e közel 20 órát vagy ne.
Az egész procedúra azért lesz tortúra, mert a kvarcóráim nagy része bonyolult kronográf-szerkezettel szerelt és van, amelyiknek koronája sincs, csak gombjai.
Amíg csak pár ilyen órám volt nem okozott nagy gondot megjegyezni, hogy milyen kombinációkkal kell átállítani az időt (melyik korona meddig legyen kihúzva/eltekerve, melyik gombbal választjuk ki a beállítást és melyik gombbal/koronával állítjuk az időt). Ennél még nehezebb az az eset, amikor ébresztős szerkezettel van dolgunk és az ébresztésért felelős óramodult is át kell állítani és szinkronba is kell hozni a fő óramodullal.
Ilyenkor előveszem az órákhoz kapott/beszerzett útmutatókat tartalmazó vaskos irattartót és nekiállok.

Na, ennyit az emberiség sötét napjáról...

2010. október 28., csütörtök

Szavazás

Néha fel fog tűnni - mint most is - jobb oldalon egy szavazási lehetőség -> -> ->
Amelyik óra a legtöbb szavazatot kapja, arról fogok írni legközelebb...persze, csak ha arra szavaztok, amire én gondolok :)

...és az új olvasók (ha vannak ilyenek) ne felejtsenek el visszalapozni a korábbi bejegyzésekre is!
Talán érdemes azokkal kezdeni.

A titokzatos Lisa Phillips

A régi női búvárórákat is kedvelem, aprók, de mégis keménységet sugároznak.
A SEIKO különösen szép darabokat csinált a '70-es évektől kezdődően és a legérdekesebb bennük a parányi, kézzel is húzható, 17 köves, automata 2205-ös szerkezet (28.800-as féllengésszám -> HI-BEAT). Nagyon pici nagyon precíz és gyönyörű. Mostani bejegyzésem tárgya is egy ilyen szerkezettel szerelt kis ékszer.

Az a fránya Vatera már megint...egyszer a sírba visz. Csak jönnek, jönnek és jönnek folyamatosan az értesítők, hogy már megint egy új búvár/SEIKO/CERTINA/CITIZEN/Orient és még ki tudja milyen óra eladósorba került. Persze én kérem ezeket az értesítőket, nehogy véletlen lemaradjak valamiről, így is előfordult már, hogy kihagytam egy kihagyhatatlan vételt.
Mindig gyorsabban ver a szívem, ha azt olvasom, hogy "A termék neve: SEIKO..."
Most is rákattintottam és rögtön bejött a termékoldal.



Még gyorsabban kezdett el verni a szívem. A már korábbról ismerős, halszemoptikával (vagy csak nagyon közelről) készült, nem túl előnyös képeken egy aprócska (33 mm korona nélkül) gyöngyszemet láttam meg. SEIKO 2205-0640 a fentebb említett korai '70-es évekből, ráadásul szemérmetlenül olcsón (nem emlékszem pontosan, de talán 5000 Ft. sem volt), FIX áron. Ilyenkor mindig megrémülök, hogy más is épp akkor nézi és már mozdul is a keze a "VEGYE MEG MOST!" gomb felé (ez annyira nem alaptalan félelem, majd egy későbbi bejegyzésben elmesélem).


A lényeg, hogy már korábbról ismertem az eladót és (nem vagyok rá büszke, de) a Vaterán kívül szerettem volna megvenni az órát, mert úgy mindketten jobban járunk.
Hívtam is rögtön, hogy azonnal vegye le, de persze nem tudtam elérni. Még további 2 percig rágódtam, majd gyorsan leütöttem...pár százas nem oszt, nem szoroz.
Amikor átvettem az órát, megkérdezte, hogy miért olyan nagy szám egy régi női SEIKO, hogy rögtön leütöttem, amint megláttam. Mondtam neki, hogy nem elég, hogy női, de még búvár is, és van, aki az ilyenekre (is) bukik. Furcsán nézett rám és még annyit kérdezett, hogy nem zavar-e, hogy a hátlapjára van gravírozva az (egyik) előző tulajdonos neve? -Engem? Egyáltalán nem. - Legalább van valami esszenciája, története, titka. Úgysem fogom soha és valószínüleg egyik családtagom se viselni, sima gyűjteményi darab, egyáltalán nem zavar.

Így került hozzám.

Ritka jó állapotban van, egy-két karctól eltekintve a plexin, de sajnos az eredeti szíja helyett egy (számomra) ízléstelen női fémszíj járt hozzá...a mai napig keresek egy erdetit vagy legalábbis egy hozzá passzoló régi SEIKO szíjat.
A lünettabetét (általában ez az első, ami tönkremegy, karcos lesz, elkopik) tökéletes állapotban van, a korona erdeti, egyik része sem volt polírozva, eredeti mutatói és számlapja van.
A lünetta fokozatmentesen forgatható mindkét irányba.
A számlaphoz hasonlót még nem láttam, nem teljesen a klasszikus SEIKO búvár-stílus, de már majdnem...indikációk, mutatók világítanak. A dátumablak előtt nagyító van a plexin.


Hátlapján nem látható még se a klasszikus SEIKO cunami, se a SUWA jel,
csak "Lisa Phillips".



Apropó, próbáltam kideríteni, hogy ki is lehetett ez a titokzatos hölgy, a legérdekesebb jelölt egy kiöregedett, szexiparban dolgozó nő volt, úgyhogy inkább felhagytam a kutatással.
Az óra diszkréten megőrzi korábbi tulajdonosa kilétét...

2010. október 26., kedd

Levelet hozott a...

Pár napja kinéztem 8 SEIKO óradobozt a Vaterán. Voltak köztük viszonylag újak, de szép régiek is. Mindegyikre licitáltam max. 101 Ft-ért. Sikerült megnyernem 4-et, darabját 1 Ft-ért :)
Örültem, hogy köztük volt a 3 legrégebbi, legszebb darab, meg egy modern.
Hétvégén elutaltam a pénzt, tegnap postára is adta az eladó.
Eddig rendben is van minden, mindig így történik, de ma megérkezett a csomag.

A pufiboríték be volt utólag csomagolva zsugorfóliába és egy kedves levél volt mellékelve a postától, hogy ők tényleg nagyon sajnálják, de megsérült és így jártam.
Megrázom a csomagot és mintha apró kaviccsal kevert homok lenne benne.....nem sok jót jelentett.
Kinyitottam egy kicsit és rögtön vissza is csuktam.
Pont a két legszebb doboz romjait pillantottam meg.
Azonnal hívtam a Posta ügyfélszolgálatát, hogy most mit tudok tenni, a hölgy kedvesen azt javasolta, vigyem be bármelyik postára és vetessek fel jegyzőkönyvet.
Persze ennyire nem volt egyszerű, a bármelyik postáról elküldtek a főpostára, hogy ott próbáljam meg.
A főpostán csak 40 percet kellett várnom és máris sorra kerültem. A hölgy nagyon nehezen megértette, hogy mi is történt, és elmondta, hogy ilyen esetben a postásnak nem is lett volna szabad kihoznia a csomagot...
Felvette a jegyzőkönyvet, szerencsére a másik 2 doboz nem sérült meg, a két töröttre mondtam 2-2 ezer Ft-ot. 30 napjuk van rá, hogy válaszoljanak.

Az egészben nem az a dühítő, hogy mi van, ha nem fizetnek...hisz 2 Ft-om bánja összesen. Ilyen állapotú régi SEIKO óradobozokat szinte lehetetlen találni.

Na mindegy, legközelebb a lelkére kötöm az eladónak, hogy alaposan csomagolja be kartonba is, annak ellenére, hogy eddig minden szállítmány hibátlanul megérkezett.
Sajnos fotókat elfelejtettem készíteni.

Ennyit a Magyar Királyi Postáról.

2010. október 24., vasárnap

Az óra neve: SEIKO...

...és A bolygó neve: Halál.
1986-ban készült el az Alien (A nyolcadik utas: a Halál) folytatása az Aliens, a fenti magyar címmel, James Cameron rendezésében. Tengerészgyalogosok egy csapata az előzményt túlélt Ripley hadnagy vezetésével írtja a világegyetem rákfenéjét egy távoli bolygón. Ripley és az android Bishop is egy-egy 7a28-as Speedmastert viselnek, az alábbi képen láthatóak és egyenlőre mindkettő elérhetetlen számomra, nemcsak az áruk miatt, hanem azért is, mert nem szívesen válnak meg tőlük a gyűjtők.


Mindkettőt a híres olasz dizájner Giorgetto Giugiaro tervezte (akinek egyébként például a Vissza a jövőbe DeLorean-jét is köszönhetjük, érdemes itt körülnézni). Most azonban nem ezekről az órákról lesz szó, hanem arról, amit a tengerészgyalogosok viselnek a filmben.


SEIKO Pulsemeter S234-5010, 1983 november. A mozifilmben az óra fekete gombokkal szerelt változata szerepel, de ha ettől eltekintünk, akkor minden nagyon szép és jó ;)


A filmben az óra arra szolgál, hogy a gyorsan fogyó tengerészgyalogosok különböző életfunkcióiról közvetít adatokat a parancsnoki jármű monitoraira. A valóságban sajnos "csak" a pillanatnyi pulzusunkat tudhatjuk meg, ha a mutatóujjunkat ráhelyezzük a "TOUCH SENSOR" feliratú ezüst színű gombra.


Azért ez sem rossz, ráadásul van még részidős stopper, ébresztés, LCD megvilágítás és a számomra teljesen haszontalan "pace" vagyis tempó funkció, ami gyakorlatilag egy állítható ütemű hangjelzést produkál, ezzel ösztökélve például egy futót a beállított iram tartására.

      


Az órához az eredeti csomagolásában jár egy vezetékes mellkasi jeladó is, melynek használatakor nem kell mutatóujjunkkal megérinteni az órát, sportolás közben folyamatosan láthatjuk a pulzusunkat.



Műanyag ház és szíj, rozsdamentes acél hátlap - nélkülözhetetlen a bőrrel való elektromos kontaktus miatt - SUWA, Japán. A filmben tépőzáras szíjjal szerepel, igyekeztem egy nagyon hasonlót beszrezni, de még keresem az igazit.



A teszveszen bukkantam rá - szinte felismerhetetlen volt a képeken - és eléggé felment a pulzusom (persze nem tudom, hogy mennyire, mert még nem volt az enyém az óra :), amikor megláttam az árát. Az eBay-en keringő hasonló állapotú órák árának alig a feléért kinálta az eladó. Állítólag egy ismerős ismerősének a szívbeteg apukájáé volt....én nem voltam szívbajos, úgyhogy alkudtam még nem keveset az árból.

A történethez még hozzátartozik, hogy ez volt az első olyan óra, amit azzal a szándékkal vettem meg, hogy pénzt csinálok belőle. Említettem már, hogy hány órán adtam eddig túl? Na, szóval gyűjteményi darab lett...ezúton is elnézést kérek feleségemtől, aki még mindig megtűr és úgy csinál, mintha hinne nekem, amikor az eladással áltatom.

2010. október 16., szombat

7002 x2

A blog főoldalán jobbra fent látható AZ ÓRA. SEIKO 6309-7040. Pufi tokformája miatt nevezik turtle (teknős) divernek is....egyszer úgyis lesz egy ilyenem, de addig is lássuk azt a szériát, ami a teknős után következett a SEIKO-nál.


A 7002-eseket 1988 és 1996 között gyártották, a 6309-7290-esek mintájára már nem pufi, hanem karcsúsított tokozással. Nekem személy szerint sokkal jobban tetszik a pufi tok, de sajnos olyat már nem gyártanak, viszont ez a karcsú tokozás a mai napig létezik az SKX007/173s szériánál.
A korábbi kerek indikációkat (melyek tökéletes összhangban voltak a pufi tokokkal) itt szögletesekre cserélték, a mutatók és a lünetta maradtak. Apropó lünetta, két irányba forgatható, nem racsnis, de egy rugó és egy apró golyó segítségével megoldották a reteszelést.


3 méretben készültek búvárórák, hogy mindenki igényét kielégíthessék, nagy, közepes és kis méretben (kb. 42/38/33 mm átmérőjűek). Az alábbi képeken láthatóak a változatok (a középső modell már egy 7s26-os szerkezettel szerelt modern darab a '90-es évekből, sajnos nincs a gyűjteményemben közepes méretű 4205-ös a '80-as évekből. A kicsi is 4205-ös búvár, különlegessége, hogy a többivel ellentétben a koronáról is húzható a szerkezete).


A 7002-eseket az eBay-ről szereztem be aprópénzért (a régi szép idők, amikor még 150 volt a dollár és 230 az euro...), persze nem voltak tökéletes állapotban, mindkettőt szervizeltetnem kellett, hogy pontosan járjanak.
Természetesen az egyiket eladásra készítettem fel, de valahogy még mindig nálam van :)


Akkor még nem tudtam, hogy esetenként jóval többet érnek azok a darabok, amik kopottak, leharcoltak, de minden részük eredeti.
Ezeken az órákon újra/utángyártottra van cserélve a számlap, a mutató és a lünetta-betét....ugye ezek szoktak először tönkremenni, elkopni.
Mindkettő utángyártott SEIKO Z-22 -es kaucsuk szíjjal volt szerelve, ezeket rögtön lecseréltem a képeken látható biztonságizáras Oyster illetve bőr szíjra.



A fémszíjas típusjelzése: 7002-7000, Szingapúrban készült 1995 szeptemberében, a bőrszíjas: 7002-700J pedig 1990 júliusában Japánban. Ez utóbbit eredetileg kék-piros lünettabetéttel szerelték és a számlapján a "WATER 150m RESIST" alatt a "17 JEWELS" felirat volt olvasható, de utángyártott számlapon még nem láttam ezt a feliratot sajnos, eredetit meg szinte lehetetlen beszerezni. Az egyszerű számlapon nyomtatott indikációk vannak, ezek és a mutatók is szépen lumineszkálnak.


Koronájuk menetes, sérülés elleni védelemmel ellátott.
Szerkezetük automata SEIKO 7002A dátumkijelzéssel, 17 kővel és 21.600-as féllengés-számmal.

Két dolgot kell még megemlítenem. Az egyik a hátlap közepén terpeszkedő SEIKO cunami-hullám logó, mely a mai napig a SEIKO védjegye. A logót ihlető műalkotás:
The Great Wave Off Kanagawa, Katsushika Hokusai követte el.


A másik a SUWA jel (a "JAPAN A" felirat után látható a hátlapon), ami arra utal, hogy az órát a SEIKO Suwa nevű japán városában létesült gyárában készítették.

Nem legendás darabok, nem különlegesek, nem figyelemfelkeltőek, nem lehet beléjük habarodni és nem túl értékesek...de szerethető igáslovak ;)

2010. október 5., kedd

Hajrá!

Mostantól bárki írhat hozzászólást, nem kell regisztrálni, tagnak lenni, stb.
Tudom én, hogy macerás, én sem szeretek csak azért regisztrálni valahova, hogy egy mondatot írhassak....
Szóval hajrá!

Az első automata

2006 nyarán sikerült lediplomáznom...azt most ne firtassuk, hogy mi tartott 9 évig, de sikerült, és ez a lényeg!
Édesapám pár nappal később elhívott a Tranzitba, hogy e szép és nagyon-nagyon régóta várt alkalomból igyunk meg egy-egy sört.

Megérkezünk.       Kikérünk 2 sört.       Lerakja elém a dobozt.

Sosem találkoztam még annak előtte a névvel, ami a dobozra volt írva: CERTINA


Kinyitom a dobozt és ez a látvány fogad:


- Hű - mondom én....a párbeszéd többi részére nem emlékszem, de talán nem is számít.
A lényeg az, hogy amikor megláttam az órát, ami szépen belesimult a bársonybélésű dobozba ezek jutottak eszembe:
1. De @&˘#!% jól néz ez ki!
2. Hogy voltam képes eddig a SWATCH-omat felvenni mondjuk egy öltönyhöz?

-= Ettől a pillanattól gyűjtöm az órákat =-

Kivettem az órát és megfordítottam....akkor meg ez a látvány fogadott:


Ismét ez jutott eszembe: De @&˘#!% jól néz ez ki!
Azelőtt még soha nem láttam ilyet, tudtam, hogy vannak ilyen órák, apám is mutatta korábban, hogy a DOXA-ja automata, de nem nagyon érdekelt, gondoltam rázogassa csak a kezét nyugodtan, nekem nincs szükségem rá...de akkor még nem láttam, hogy milyen gyönyörű is egy ilyen szerkezet a valóságban.

Következzenek a tények:

- CERTINA DS PODIUM Automatic
- Ref.: C633.7029.42.66
- ETA 2824-2 -es kézzel is húzható automata szerkezet, naptárral és 28.800 féllengésszámmal, gravírozott rotorral
- Rozsdamentes acél tok zafír hátlappal
- Minden alkatrésze jelzett
- Barna marhabőr szíj pillangózárral
- 38mm-es átmérő

A 100m-es vízállóságot a CERTINA a DS megoldással garantálja, ez azt jelenti, hogy nem koronazáras, de 3 tömítőgyűrű zárja ki a vizet a koronánál, a hátlap sem menetes, de itt is komoly tömítést kapott. Ennek ellenére nem viszem vízbe soha, már csak a bőrszíj miatt sem.

A számlapon gyönyörű rakott indikációk és számok sorakoznak - itt láttam először, hogy milyen szép, ha egy számlapnak mélysége, különböző rétegei vannak. A dátumkijelzés négy és fél óránál látható.




2007 februárjában az óra megadta magát. nem lehetett felhúzni sem a koronával sem a rotorral. Mivel 2 év garanciát vállaltak rá, elvittem a szakszervízbe. Kiderült, hogy anyaghiba miatt eltört egy alkatrész és emiatt a komplett szerkezetet ki kellett cserélni. Még azt is hozzátették, hogy ilyen 1000-ből egyszer fordul elő. Szuper - gondoltam, remélem, hogy az új szerkezete nem a következő 1000-es szériából került ki ;) Természetesen azóta is kitűnően működik.
Ritkán hordom, mert kevés az olyan alkalom, hogy úgy kell felöltöznöm, hogy passzoljon a viseletemhez.
Nem baj, az is elég, hogy a vitrinemben tudhatok egy ilyen szépséget.

2010. október 2., szombat

7T32-7C20 - búvár kronó a '90-es évekből






Nem a legjobb kvarc szerkezet, nem igazán búvárkodásra való, nem a legmodernebb dizájn....de imádom, mostani ízlésemnek maradéktalanul megfelel.

A szerkezetéről (7T32) röviden: óra, perc, kismásodperc, dátum, 30 perces gyűjtő, 1/5 másodperces központi stoppermutató, ébresztés, 3 nyomógomb, 2 korona és 0, azaz nulla kő. Jobb felső gomb indítja és állítja meg a stoppert, a bal felső nulláz illetve ezzel lehet a részidőt mérni. A 3 óránál lévő koronával a szokásos funkciókat állíthatjuk, a 4 óránál elhelyezkedővel viszont az ébresztés állítható be illetve élesíthető.

7T32

És akkor most ki is térnék ennek a szerkezetnek (és még néhánynak) a gyenge pontjára: az ébresztés úgy működik, hogy a 6 óránál elhelyezkedő körben is egy kis óra működik saját óra- és perc mutatóval, Ezt a kis órát szinkronba kell először hozni a nagy órával úgy, hogy az alsó koronát kihúzva tekerjük. Ezután lehet az ébresztési időt beállítani a bal alsó gomb nyomkodásával/nyomva tartásával.
De minek ennyire bonyolítani? Teljesen felesleges, hogy az alsó körben is a pontos időt lássuk (amikor nincs bekapcsolva az ébresztés, mert ilyenkor visszaáll a pontos időre), sokkal ésszerűbb lenne, ha mindig az ébresztési időt látnánk és nem kellene feleslegesen 2 órát beállítanunk...ez főleg a téli-nyári időszámítás váltáskor macerás.



Egyik korona sem koronazáras, így búvárkodásra tényleg csak korlátozottan alkalmas, 150m-re van deklarálva, de úszáson kívül másra nem merném használni. Persze az óráim közül összesen egyet használok vízben is, a többinél kínosan ügyelek arra, hogy soha ne érje víz :)
A lünettája egyirányba forgatható, racsnis. A csat biztonsági záras, tehát a külsőségekben tényleg búvár stílusú.
Most jól lehordtam azt az órát, amiről azt hittem, hogy csak jókat fogok írni és szinte minden nap a kezemen van....nem baj....mindentől függetlenül tényleg az egyik kedvencem a '90-es évekből, nagyon kényelmes, nem súlyos, a fémszíj nem csípi be a szőrt a kezemen és nem vág bele a húsomba.


A Vaterán sikerült rábukkannom, az eladó gyatra képeket készített róla és látszott, hogy soha nem volt megtisztítva, ráadásul a kezdő ára nagyon baráti volt. Éppen nem terveztem órát venni és úgy  gondoltam, hogy ennél jóval drágábban fog elmenni, így az esélytelenek nyugalmával ráböktem a "Licitáljon!" gombra...2 hét múlva az enyém lett kikiáltási áron....hoppá! Az eladó a kezéről vette le az órát és gyorsan továbbhajtott, én meg egy retkes órával a kezemben visszatértem a munkahelyemre. Aznap este darabokra szedtem és ultrahangos mosóval újjá varázsoltam. Az üvegen maradt egy függőleges karc, ami természetesen csak engem zavar (engem sajnos minden egyes karc zavar az üvegeken és mindig rájuk téved a tekintetem), de szerintem hamarosan ellátogatok a SEIKO szervízbe kicseréltetni.

Modellszám: SDW613P
Gyártási idő: 1996. július