2011. április 13., szerda

SEIKO 6309-7040 - a teknőc

Ismét szabadkoznom kell a képek miatt, a neonfény kiemeli a fotókon a hibákat, élőben tényleg alig látszik valami kis karc az órán...

Nem is tudom, hogy hol kezdjem. Pár hete érkezett az óra, de még mindig a hatása alatt állok, ez nem nagyon szokott előfordulni.
Kezdem az elején.
Még régebben, amikor az eBay-ről rendeltem a 7002-eseket, fel-felbukkant a sok felújított óra között egy-egy duci búvár SEIKO, az eladó "turtle"-nek nevezte őket és a sok utángyártott alkatrésztől roskadozó óra nem nagyon fogott meg, főleg, hogy kb. 20 euróval drágábbak is voltak a többinél.


Eltelt egy év, beleástam magam a SEIKO-k világába és láttam sok teknőcöt, amik eredeti pompájukban tündököltek vagy igényesen voltak felújítva. Olvastam sok érdekes történetet katonákról, akiket jó 20 évig szolgált az óra, és láttam képeket hírességekről, akik ezt az órát választották....így szép lassan kialakult a szerelem.


(Ezzel nem vagyok egyedül, minden külföldi SEIKOholistánál ez az alap, van akinek van 10-15 ilyen órája is)

Visszanéztem az eladóhoz, aki korábban 50 euró környékén árulta a gyakorlatilag szemétből összerakott órákat, de már egy se szerepelt a kínálatában, így elindult a kutatás egy szép példány után. Két lehetőségem volt:
vagy választok egy olyat, ami nagyon szépen fel van újítva, csillog-villog az igényes, utángyártott alkatrészektől vagy egy olyat, ami teljesen eredeti és emiatt egy kicsit rosszabb állapotban van.
A kérdés nem volt egyszerű, de rövid távon eldőlt.
Találkoztam egy vaterás eladóval (egy esetleges csere reményében) és kiderült, hogy a SEIKO, amit viselt, abban az évben és hónapban készült, amikor ő született.
Egyszerűen nem értem, hogy én eddig erre miért nem gondoltam....mennyire fantasztikus dolog egy ilyen órára vadászni?


A 6309-7040-eseket 1976 és 1988 között gyártották, így tökéletesen megfelelt a célnak.
A SEIKO-k 6 jegyű szériaszáma a következőket adja meg:

1: gyártási év utolsó számjegye
2: gyártási hónap (1-9, O,N, D lehet)
3-6: az adott hónapban az adott óra sorozatszáma

Itt ugye felvetődik a kérdés, hogy mi van abban az esetben, ha az órát több, mint egy dekádig gyártották? Akkor hogyan lehet megállapítani, hogy a 8xxxxx szériaszámú óra '78-ban vagy '88-ban készült?
A válasz egyszerű: ismerni kell a típust kívülről-belülről, tudni kell, hogy meddig gyártották SUWA-ban ('88 ban már nem), hogy az ott készült órák milyen jellegzetességekkel rendelkeznek, hogy a hong-kongi verziók számlapja kicsit más, stb...


Ezzel fel is adtam magamnak a leckét, nem egyszerű olyan órát találni, ami az emberrel egyazon hónapban született. Rengeteget kell a nemzetközi eBay-en lógni, a különböző rossz fotókról kideríteni a sorozatszámot, esetleg beazonosítani, hogy az alkatrészek eredetiek-e vagy sem.


Nem húzom tovább az időt, közel egy év után sikerült és ráadásul úgy, hogy még a keret is megvolt rá....merthogy az eredeti állapotú órák általában sokkal drágábbak, mint az utángyártott alkatrészekkel szereltek...de ezt már leírtam párszor.



A Fülöp-szigetekről érkezett és 2 hetet utazott...életem leghosszabb 2 hete volt, mert rémtörténeteket olvastam a helyi posta csomag- és levélkezelési szokásairól, de megérkezett, és megérte a várakozást.
Úgy emlékszem valami egészen csúnyát mondtam, amikor kinyitottam, de letaglózott a szépsége (az eBay-es fotókon is eléggé leharcoltnak tűnt, de élőben egyáltalán nem az).


Akkor nézzük az órát:
  • SEIKO 6309-7040, szériaszáma: 8O1600
  • 6309-es, 17 köves, elnyűhetetlen automata szerkezet
  • "Párna" tok, a tokforma miatt nevezik teknősnek is (a Doxa is csinált ilyet...az is gyönyörű), nagy mérete (44mm KN) ellenére is rendkívül kényelmes viselet
  • Nap/dátum kijelzés 2 nyelven (angol/spanyol) 3 óránál - ez az egy bánatom van vele, lehetne arab, római, esetleg kandzsi...mondjuk kandzsi csak az előd 6306-os szerkezetekben van
  • A jellegzetes kard szimbólum 12 óránál
  • És a lényeg, az eredeti SUWA számlapokon a dátumablak körül letörés van és látszik, hogy eléggé vastag a számlap
  • Kétirányba forgatható golyós-reteszelésű lünetta, az eredeti betétek befelé, a számlap felé lejtenek
  • 150m-es vízállóság
  • csavarmenetes korona és hátlap a klasszikus cunami logóval
  • Z22-es kaucsuk szíj (nem a hullámos verzió), csak ilyennel árulták


A szíjról annyit, hogy láttam már többszáz ilyen órát és egy-két fehér cérnával varrott fekete bőrszíjtól eltekintve az eredeti gyári kaucsukszíjjal szerelt példányok a legszebbek.
Fémszíjjal eltűnik a varázsa, teljesen megváltozik az óra karaktere.
Előszeretettel cserélik ki a számlapját a 6105-ösére, de ez sem válik az előnyére....úgy szép, ahogy annak idején Tokunaga szan tervezőasztalán megszületett....és nekem sikerült beszereznem egy ilyet.


Annyira megbízható órának tartották, hogy sok korabeli hadsereg sztenderd felszerelését képezte, a katonák tényleg ódákat zengtek róla, a szíj 2-3 évenkénti cseréjén kívül nem nagyon kellett az órákkal foglalkozni, egy veterán katona mutatott egy olyan darabot, ami még soha nem volt kinyitva, a lünettája viszont teljesen le volt kopva a fémig...és még 20 év után is pontos volt.


Így váljon valóra minden álmom! :)

4 megjegyzés:

Archit3ct írta...

Gratulálok! Én is azt kívánom, hogy minden vágyad így teljesüljön. Légy vele nagyon-nagyon boldog! :)

CRX írta...

Köszönöm, az vagyok! :)

shila írta...

Tényleg jobban néz ki élőben, de azért a képek is nagyon jók lettek, gratulálok az Igazihoz :)

CRX írta...

Köszi! ...de az Igazit már megtaláltam korábban ;)