2011. április 13., szerda

SEIKO 6309-7040 - a teknőc

Ismét szabadkoznom kell a képek miatt, a neonfény kiemeli a fotókon a hibákat, élőben tényleg alig látszik valami kis karc az órán...

Nem is tudom, hogy hol kezdjem. Pár hete érkezett az óra, de még mindig a hatása alatt állok, ez nem nagyon szokott előfordulni.
Kezdem az elején.
Még régebben, amikor az eBay-ről rendeltem a 7002-eseket, fel-felbukkant a sok felújított óra között egy-egy duci búvár SEIKO, az eladó "turtle"-nek nevezte őket és a sok utángyártott alkatrésztől roskadozó óra nem nagyon fogott meg, főleg, hogy kb. 20 euróval drágábbak is voltak a többinél.


Eltelt egy év, beleástam magam a SEIKO-k világába és láttam sok teknőcöt, amik eredeti pompájukban tündököltek vagy igényesen voltak felújítva. Olvastam sok érdekes történetet katonákról, akiket jó 20 évig szolgált az óra, és láttam képeket hírességekről, akik ezt az órát választották....így szép lassan kialakult a szerelem.


(Ezzel nem vagyok egyedül, minden külföldi SEIKOholistánál ez az alap, van akinek van 10-15 ilyen órája is)

Visszanéztem az eladóhoz, aki korábban 50 euró környékén árulta a gyakorlatilag szemétből összerakott órákat, de már egy se szerepelt a kínálatában, így elindult a kutatás egy szép példány után. Két lehetőségem volt:
vagy választok egy olyat, ami nagyon szépen fel van újítva, csillog-villog az igényes, utángyártott alkatrészektől vagy egy olyat, ami teljesen eredeti és emiatt egy kicsit rosszabb állapotban van.
A kérdés nem volt egyszerű, de rövid távon eldőlt.
Találkoztam egy vaterás eladóval (egy esetleges csere reményében) és kiderült, hogy a SEIKO, amit viselt, abban az évben és hónapban készült, amikor ő született.
Egyszerűen nem értem, hogy én eddig erre miért nem gondoltam....mennyire fantasztikus dolog egy ilyen órára vadászni?


A 6309-7040-eseket 1976 és 1988 között gyártották, így tökéletesen megfelelt a célnak.
A SEIKO-k 6 jegyű szériaszáma a következőket adja meg:

1: gyártási év utolsó számjegye
2: gyártási hónap (1-9, O,N, D lehet)
3-6: az adott hónapban az adott óra sorozatszáma

Itt ugye felvetődik a kérdés, hogy mi van abban az esetben, ha az órát több, mint egy dekádig gyártották? Akkor hogyan lehet megállapítani, hogy a 8xxxxx szériaszámú óra '78-ban vagy '88-ban készült?
A válasz egyszerű: ismerni kell a típust kívülről-belülről, tudni kell, hogy meddig gyártották SUWA-ban ('88 ban már nem), hogy az ott készült órák milyen jellegzetességekkel rendelkeznek, hogy a hong-kongi verziók számlapja kicsit más, stb...


Ezzel fel is adtam magamnak a leckét, nem egyszerű olyan órát találni, ami az emberrel egyazon hónapban született. Rengeteget kell a nemzetközi eBay-en lógni, a különböző rossz fotókról kideríteni a sorozatszámot, esetleg beazonosítani, hogy az alkatrészek eredetiek-e vagy sem.


Nem húzom tovább az időt, közel egy év után sikerült és ráadásul úgy, hogy még a keret is megvolt rá....merthogy az eredeti állapotú órák általában sokkal drágábbak, mint az utángyártott alkatrészekkel szereltek...de ezt már leírtam párszor.



A Fülöp-szigetekről érkezett és 2 hetet utazott...életem leghosszabb 2 hete volt, mert rémtörténeteket olvastam a helyi posta csomag- és levélkezelési szokásairól, de megérkezett, és megérte a várakozást.
Úgy emlékszem valami egészen csúnyát mondtam, amikor kinyitottam, de letaglózott a szépsége (az eBay-es fotókon is eléggé leharcoltnak tűnt, de élőben egyáltalán nem az).


Akkor nézzük az órát:
  • SEIKO 6309-7040, szériaszáma: 8O1600
  • 6309-es, 17 köves, elnyűhetetlen automata szerkezet
  • "Párna" tok, a tokforma miatt nevezik teknősnek is (a Doxa is csinált ilyet...az is gyönyörű), nagy mérete (44mm KN) ellenére is rendkívül kényelmes viselet
  • Nap/dátum kijelzés 2 nyelven (angol/spanyol) 3 óránál - ez az egy bánatom van vele, lehetne arab, római, esetleg kandzsi...mondjuk kandzsi csak az előd 6306-os szerkezetekben van
  • A jellegzetes kard szimbólum 12 óránál
  • És a lényeg, az eredeti SUWA számlapokon a dátumablak körül letörés van és látszik, hogy eléggé vastag a számlap
  • Kétirányba forgatható golyós-reteszelésű lünetta, az eredeti betétek befelé, a számlap felé lejtenek
  • 150m-es vízállóság
  • csavarmenetes korona és hátlap a klasszikus cunami logóval
  • Z22-es kaucsuk szíj (nem a hullámos verzió), csak ilyennel árulták


A szíjról annyit, hogy láttam már többszáz ilyen órát és egy-két fehér cérnával varrott fekete bőrszíjtól eltekintve az eredeti gyári kaucsukszíjjal szerelt példányok a legszebbek.
Fémszíjjal eltűnik a varázsa, teljesen megváltozik az óra karaktere.
Előszeretettel cserélik ki a számlapját a 6105-ösére, de ez sem válik az előnyére....úgy szép, ahogy annak idején Tokunaga szan tervezőasztalán megszületett....és nekem sikerült beszereznem egy ilyet.


Annyira megbízható órának tartották, hogy sok korabeli hadsereg sztenderd felszerelését képezte, a katonák tényleg ódákat zengtek róla, a szíj 2-3 évenkénti cseréjén kívül nem nagyon kellett az órákkal foglalkozni, egy veterán katona mutatott egy olyan darabot, ami még soha nem volt kinyitva, a lünettája viszont teljesen le volt kopva a fémig...és még 20 év után is pontos volt.


Így váljon valóra minden álmom! :)

2011. április 6., szerda

Egy kis reklám

Frissítés:
Az óra elkelt, de lesz még hamarosan, aki esetleg szeretne egy ilyet, az jelezze!
-------

Aki szeretne egy ilyet:


bővebben itt:
http://seikoholic.blogspot.com/2010/10/az-ora-neve-seiko.html

az látogasson el erre a linkre:
http://www.vatera.hu/seiko_pulsemeter_aliens_s234_5010_1451211867.html

2011. április 2., szombat

Pulsar kronó - a majdnem SEIKO

Sosem szerettem az aranyórákat. Vagyis az aranyozottakat. Az igazi aranyórákat szeretem, de egy sincs a birtokomban...nem is lesz, inkább veszek három vagy több nem aranyórát az árából.
Ezt az órát nem én vettem. Vagyis én vettem, de nem önszántamból. Édesapám vette meg a Vaterán és mint mindig, ha utalni kell, elküldi nekem egy levélben, hogy kinek, mennyit, hogyan. Én meg ilyenkor utalok és megérkezik az óra. Hozzám. Merthogy nem mindegy ám, hogy milyen ütemben bővül a gyűjtemény.
Ha túl gyorsan, akkor a család hölgytagjai felhördülnek, hogy mennyi más hasznos dologra is lehetne költeni azt a pénzt. Szóval hozzám érkezik meg, pihen egy kicsit és egy alkalmas pillanatban gazdát cserél és bekerül a gyűjteménybe. Ez a metódus fordított irányban is szokott működni, persze ilyenkor a fizetés kérdése nem mindig egyértelmű....
Na de a lényeg az, hogy megérkezett hozzám az óra...kinyitottam a bélelt borítékot és összeráncoltam a homlokomat...mintha nem ez az óra lett volna a képeken. De ez volt, csak egyszerűen az eladónak nem sikerült normális képeket készítenie az óráról...ez mondjuk velem is elő szokott fordulni, de én nem eladni szeretnék.


Még nézegettem korábban a netes fotókat és azon tűnődtem, hogy mi tetszett meg apámnak ezen az órán (szerinte a pointer dátum - erről majd később). Nekem semmi. De amikor előkerült a borítékból megértettem.
Gyönyörű volt, kicsit koszos, de gyönyörű. Nosza fel is próbáltam gyorsan és kiderült, hogy mindenféle állítás és szemkivétel nélkül is tökéletesen jó a csuklómra. Ez nekem jó hír volt, édesapámnak annál kevésbé, ugyanis neki normális méretű csuklója van, nekem meg vékonyka. Ezen a problémán lehet segíteni egy megfelelő méretű és színű szíjhosszabbítóval...ezt nem említettem. Szóval nálam maradt az óra és ez így jól is van :)


A Pulsarról annyit kell tudni, hogy egy japán cég volt, 1980-tól a SEIKO tulajdonába került és azóta a SEIKO egyik márkaneveként működik (a másik ilyen a LORUS).

Az óra pedig egy analóg kijelzésű kvarc kronográf. aranyozott tokban, két nyomógombbal és egy forgatható koronával. Na és itt jön a csavar. A korona fő funkciója az üzemmódok közötti váltás.

Nézzük az üzemmódokat:
  • Idő
  • Idő ébresztéssel
  • Ébresztés beállítása
  • Mutatók nulla pozícióba állítása (pl. elemcsere után)
  • Időzítő/visszaszámláló
  • Kronográf (1/10-ed másodperces pontosság)

A korona tekerésével a 6 óránál található ablakban megjelenik a funkciónak megfelelő felirat és a mutatók őrült forgásba kezdenek és beállnak a funkciónak megfelelő pozíciókba.


A másodpercmutató érdekessége, hogy alaphelyzetben  az egyik végén lévő piros félhold az aktuális dátumra mutat - innen a "pointer date" /dátum (kinek-hogyan) elnevezés.

A 12, 3 és 9 óránál elhelyezkedő segédszámlapok funkciói: 1/10-ed másodperc kijelzés, második időzóna 24-órás kijelzése és az aktuális időzóna 24-órás kijelzése.
100m-ig vízálló, ez talán még hihető is, a jól szigetelt nyomógombok és a csavarmenetes hátlap ellensúlyozza a nem csavarmenetes koronát.
A 0 köves szerkezetet gyártó "SHIOJIRI, Ltd." a SEIKO-EPSON cégcsoport tagja.


Az óra nagyon kellemes darab, a számlapja kimondottan szép, jól kidolgozott, többrétegű és rakott indexekkel büszkélkedhet.


Mióta hozzám került, elkezdtem barátkozni az aranyozott vagy bicolor órákkal...ennek eredménye többek között a már bemutatott Citizen Aerochron vagy a hamarosan boncasztalra kerülő Accurist.

A legközelebb bemutatásra kerülő óra minden bizonnyal az új -és régóta vágyott- szerzeményem lesz.